A kanári-szigeteki Tenerifén jártunk!...
A kanári-szigeteki Tenerifén jártunk! 2023-1-HU01-KA210-SCH-000154750
A Szent Jácint Görögkatolikus Óvoda pedagógusaként ERASMUS + partnertalálkozón vettük részt 2024.02.22-26-ig Spanyolország -Tenerife- Santa Cruz városának CEIP Tomé Cano iskolájában.
Itt találkoztunk másik partnerünkkel a Tallinna Kihnu Kindergarten /Észtország pedagógusaival is. A „Csak természetesen!„ projektünk első partnertalálkozója volt ez. Megismerkedtünk a Spanyol intézménnyel, az ott dolgozó kollégákkal és a gyerekekkel. Iván Noda Díaz igazgató bemutatta iskolarendszerüket, látogatást tettünk az óvodai csoportokban, kiscsoportos foglalkozás keretében ismerkedtünk az ott folyó szakmai munkával.
A Spanyol kollégáink büszkék a gyönyörű természeti környezetükre, amiért sokat tesznek. Tenerife tiszta, rendezett és sokat dolgoznak a diverzitás megőrzéséért. Megmutatták milyen módszerekkel adják át a gyerekeknek a természet szeretetét, annak megóvása iránti igényt, mindig aktív részesei voltak a munkának. Megmutatták féltve őrzött természeti kincseiket, így Pálma kertjüket, amelyben a szerves hulladék újra hasznosítása is folyik. Ellátogattunk Tenerife egyetlen BIO banán ültetvényére, ahol a teljesen vegyszermentes, önmagát megújító gazdálkodásról hallottunk.
Hivatalában fogadott bennünket Santa Cruz polgármestere, ahol igazgató úr bemutatta a pályázatunkat, a benne résztvevő intézményeket, és az eddigi eredményeket.
Fontosnak tartották, hogy profitálni tudjunk a találkozóból. A közvetlen visszajelzések, a szakmai tapasztalatok megbeszélése, a pedagógusok megismerése, /hiszen eddig csak az online felületen találkoztunk/, a szokásaik megfigyelése, az interaktivitás, a gyakorlati bemutatás mind – mind lehetőséget adott a munkájuk mélyebb megértésére.
Hogy miben másak, és ugyanakkor nagyszerűek? Tenerifére a nemzeti, és nyelvi sokszínűség jellemző, teljesen hétköznapi, hogy egy óvodai csoportba, vagy osztályba 5-6 különböző országból érkező gyerek is jár. A pedagógusok ezt a nemzeti sokszínűséget rendkívüli toleranciával és tapintattal kezelik.
Mindnyájan egyet értettünk abban, hogy a gyerekeknek játékos formában, élményekben gazdag programok, tevékenységek megvalósításával segíthetünk abban, hogy felelősen gondolkozzanak a fenntarthatóságról és a jövőnkről.
Köszönjük partnereinknek a szívből jövő kedvességüket, és szeretettel várjuk őket hamarosan, áprilisban mi is!